"Chwile" Kolekcja Edwarda Dwurnika

Edycja: Limitowana
Wysyłka w: 14 dni
Dostawa: odbiór osobisty w Galerii Marszałkowskiej sprawdź formy dostawy
Cena od: 9 000,00 zł 9000.00
ilość szt.

SPRZEDANE

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Kod produktu: EFB3-5256A
X
Thank you, the form has been sent

Opis

W KOLEKCJI EDWARDA DWURNIKA "CHWILE" ZNAJDUJĄ SIĘ: PRZED, PROSZĘ BARDZO, DARMOWA ZUPA

W cyklu "Chwila" Edward Dwurnik przedstawiał codzienne życie Polaków w czasach PRL-u, ukazując ich rutynowe zajęcia i prozaiczne obowiązki. Jak sam mówi […] namalowałem (Polaka - przyp. red.) jak rano wstawał, jechał do pracy, tam coś robił, jadł obiad w przerwie, wracał do domu, umawiał się z kumplami, palił papierosy, podrywał dziewczynę, pił, chorował, handlował, kombinował, jechał na wczasy.”. Jego styl reporterski, w połączeniu z błyskotliwością i zamiłowaniem do detali, pozwolił na wierne oddanie atmosfery nostalgii i duchoty tamtych czasów. 

Cykl "Chwila", składający się z 20 płócien, był zapowiedzią do jego najbardziej znanej serii - „Sportowców”. Dwurnik nadawał tytuły pracom, które zwykle nie miały być odczytywane dosłownie. Jednocześnie  były wpisane w samą kompozycję i stanowiły sarkastyczną formę didaskaliów do prezentowanych scen. Prace „Darmowa zupa”, „Proszę bardzo” i „Przed” są potwierdzeniem, że sztuka jest nieoderwaną częścią naszej historii, a jednocześnie formą jej zapisu.


Edward Dwurnik (1943-2018) - jeden z najwybitniejszych malarzy polskiej sztuki współczesnej, który odniósł sukces międzynarodowy przed transformacją ustrojową w Polsce, dzięki udziale w prestiżowej ekspozycji sztuki nowoczesnej „documenta 7” w Kassel (1982). Inspirował się dziełami Bernarda Buffeta, ale największy wpływ na jego twórczość od 1965 roku miały prace Nikifora Krynickiego. Swoje malarstwo zamykał w cykle, z których najbardziej znane to Droga (Dziesięć Stacji Świeckiego Ukrzyżowania), Sportowcy, Robotnicy, Warszawa oraz Podróże autostopem. Jego dorobek obejmuje ponad 4.5 tysiąca obrazów, 3.5 tysiąca akwarel oraz około 13 tysięcy rysunków.


Wymiary prac :

rozmiar S - 36,5 x 44,5 cm w passe-partout; 49 x 41,5 cm w ramie

Rozmiar pracy

Certyfikat autentyczności DESA Modern
Format - S rozmiar S - 36,5 x 44,5 cm w passe-partout; 49 x 41,5 cm w ramie

Koszty dostawy odbiór osobisty w Galerii Marszałkowskiej

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium