Wojciech Siudmak - Wieczna miłość
Opis
Obraz dwojga kochających się osób to niejako przypomnienie o tym, że stale dążymy do doskonałej równowagi we wszechświecie. Jednakże wszelkiego rodzaju wojny i konflikty regularnie tę harmonię zaburzają. Artysta nie akceptuje tego cierpienia i niesprawiedliwości, poszukuje siły i piękna w sztuce. Światło jest źródłem natchnienia i dzięki niemu może tworzyć. Dostrzega wówczas idee, które jawią się w formie świetlików. Natomiast sam akt twórczy jest niczym dzieło podświadomości.
„Wiele prac [Siudmaka] powstaje w skromnej gamie kolorystycznej: w błękitach, brązach czy zieleni. Jednak nawet pomimo tak zawężonej palety kolorów, potrafi wydobyć z obrazu głębię i przejmującą prawdziwość. Lubuje się w onirycznych pejzażach, jakby żywcem wyjętych z jakiejś fantastycznej dystopii, gdzie bezludne ruiny lub elementy krajobrazu płynnie przechodzą w antropomorficzne formy – ni to boskie, ni to ludzkie.” – Dorota Pieńkos, Siudmak Universum, Spatium Art, 2022
Inkografia "Wieczna miłość" Wojciecha Siudmaka powstała w zamkniętej edycji limitowanej na 100 egzemplarzy.
Wojciech Siudmak – artysta malarz i rzeźbiarz, urodził się w 1942 r. w Wieluniu. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Wojciech Siudmak jest czołowym przedstawicielem realizmu fantastycznego i science fiction. Realizm fantastyczny łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie, który reprezentowany jest przez S. Dalego i R. Magritte’a. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Ponadczasowa sztuka Siudmaka, urzeka renesansową perfekcją i wirtuozerią oraz wykraczająca poza normy wyobraźnią, fascynując bogactwem intelektualnym. Jego dzieła są synteza nurtów, science fiction, realizmu fantastycznego i symbolizmu.
Rozmiar pracy
Certyfikat autentyczności | DESA Modern |
Format - S | 36,5 x 44,5 cm w passe-partout; 49 x 41,5 cm w ramie |