Edward Dwurnik - MZK-a - W-wa (pl. Bankowy)
Opis
Edward Dwurnik, "MZK-a - W-wa (pl. Bankowy)" z cyklu "Podróże autostopem", 1990 r.
olej/płótno, 99 x 74 cm, w ramie
sygnowany, datowany i opisany u dołu: 'PL. BANKOWY W-WA | E. DWURNIK 90'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '1990 | E. DWURNIK | [PL-BANKOWY] | NR: IX.464 [1455]'na odwrociu nalepka wywozowa
Obraz „MZK-a - W-wa (pl.Bankowy)” cały szumi rozmowami, plotkami, przystankowymi dyskusjami. To, co szare, Dwurnik przedstawia w najszerszej gamie kolorystycznej. Punktowe sytuacje i mikro-historie układają się w całość tematu głównego.
Edward Dwurnik (1943-2018) - jeden z najwybitniejszych malarzy polskiej sztuki współczesnej, który odniósł sukces międzynarodowy przed transformacją ustrojową w Polsce, dzięki udziale w prestiżowej ekspozycji sztuki nowoczesnej „documenta 7” w Kassel (1982). Inspirował się dziełami Bernarda Buffeta, ale największy wpływ na jego twórczość od 1965 roku miały prace Nikifora Krynickiego. Swoje malarstwo zamykał w cykle, z których najbardziej znane to Droga (Dziesięć Stacji Świeckiego Ukrzyżowania), Sportowcy, Robotnicy, Warszawa oraz Podróże autostopem. Jego dorobek obejmuje ponad 4.5 tysiąca obrazów, 3.5 tysiąca akwarel oraz około 13 tysięcy rysunków. W kraju i za granicą miał ponad 80 wystaw indywidualnych oraz ponad 90 wystaw zbiorowych.