Dwurnik. Robotnik sztuki - książka

Edycja: brak towaru
Cena od: 69,90 zł 69.90
ilość szt.

SPRZEDANE

dodaj do przechowalni
Kod produktu: 4B0C-349FE
X
Thank you, the form has been sent

Opis

Edward Dwurnik, wybitny malarz i grafik, enfant terrible świata sztuki. Ulubieniec mediów, przewrotny prowokator, wnikliwy obserwator Polski i Polaków. Zasłynął cyklami "Podróże autostopem", "Warszawa", "Robotnicy i Sportowcy". Chłopak z prostej rodziny, bez żadnych artystycznych tradycji czy koneksji, czuł, że malarstwo to jego przeznaczenie. „Gdybym nie miał tej pasji, potrzeby, żeby jeszcze trochę pomalować, porysować, to pewnie bym się zmarnował…” – mówił.

Z Małgorzatą Czyńską chciał rozmawiać o życiu i o sztuce. Wspominał awanturniczą młodość w podwarszawskim Międzylesiu, lata studiów w Akademii Sztuk Pięknych czy pierwsze wyjazdy zagraniczne. Dzielił się historiami o brutalnej wojennej rzeczywistości, kontaktach z peerelowską władzą, zaangażowaniu w politykę, ale i o pierwszych młodzieńczych zauroczeniach, pijackich ekscesach, sławie i pieniądzach. Opowiadał też o swoim warsztacie, kolorach, o fascynacjach i mistrzach – od Delacroix przez Nikifora aż po Hoppera.

O sztuce potrafił mówić trzeźwo, bez egzaltacji, ale przebijająca z jego słów pasja, nie pozwalała wątpić, że twórczość stanowiła treść jego życia. Mawiał, że jest robotnikiem sztuki. Był nim bez dwóch zdań.

Autor: Czyńska Małgorzata
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Rok wydania: 2023
Format: 215 x 150 mm
Liczba stron: 288
Język: polski

Obiekty powiązane

Olbiński. Akty 2 - album Olbiński. Akty 2 - album
Cena od: 99,90 zł
De Lempicka. ART - album luksusowy ENG De Lempicka. ART - album luksusowy ENG
Cena od: 550,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium