Filtry
Cena od
  • od
    do

Zdzisław Beksiński (1929 –2005) – malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, architekt, rysownik. W 1947 r. rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po uzyskaniu dyplomu architekta w 1952 r. pracował zawodowo. W 1955 roku wrócił do Sanoka i poświęcił się sztuce. Rozpoczął swoją działalność artystyczną jako twórczy i oryginalny fotograf współtworząc historię polskiej awangardy lat 60. Równolegle powstawały rysunki, potem obrazy i rzeźby - początkowo w duchu ekspresjonizmu, potem abstrakcji. Pierwsze sukcesy przyniosły mu wystawy zorganizowane przez Janusza Boguckiego w Warszawie w latach 60. XX wieku. Wystawa z 1972 r. roku pokazała nową drogę artystyczną, którą po latach nazwał "okresem fantastycznym". W 1977 r. spalił część dorobku likwidując sanocką pracownię i przeprowadził się do Warszawy. W latach 80. XX wieku związał się z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. W latach 90-tych tworzył komputerowe fotomontaże oraz kompozycje łączące klasyczny rysunek z obróbką komputerową. Pod koniec życia powrócił do malarstwa. Świadectwem jego talentu i niezwykłej wyobraźni jest licząca kilka tysięcy eksponatów kolekcja prac, która znajduje się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku.

Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński - Album "Foto Beksiński"

Zdzisław Beksiński - Album "Foto Beksiński"
Zdzisław Beksiński - Album "Foto Beksiński"

Dwujęzyczny album prezentujący fotografię Zdzisława Beksińskiego. Album zawiera 194 zdjęcia artysty. 

 

"Ja zawsze chcę mieć jakiś punkt odniesienia, który musi być absolutną bielą albo jakimś jasnym kolorem i drugi punkt odniesienia, który musi być absolutną czernią albo też bardzo, bardzo ciemnym kolorem. To się wzięło chyba z fotografii, ideofotografii, bo wiadomo było, że w stosunku do rzeczywistości czy nawet ekranu komputera, rozpiętość totalna nawet błyszczącego papieru jest ograniczona i nie znajdzie się tyle punktów pośrednich, ile ich w rzeczywistości oko widzi. Dlatego człowiek stara się ich uzyskać maksimum. Wiadomo było, że w fotografii czarno białej musi być chociaż jeden punkt czystego, białego papieru i drugi punkt absolutnie maksymalnej czerni" - Zdzisław Beksiński. 

 

Opracowanie merytoryczne, teksty i wybór fotografii: Wiesław Banach.

Oprawa: twarda
Rok wydania: 2011
Format: 24 cm x 30 cm
Liczba stron: 176
Wersja językowa: polsko-angielska
Cena od: 89,00 zł
szt.

Zdzisław Beksiński - Album "Sztuki plastyczne"

Zdzisław Beksiński - Album "Sztuki plastyczne"
Zdzisław Beksiński - Album "Sztuki plastyczne"
Zestaw dwujęzycznych 4 minialbumów: "Beksiński. Rysunek", "Beksiński. Grafika", "Beksiński. Malarstwo", "Beksiński. Fotografia" w eleganckim etui. 
 
"Planuję sobie zdjęcia, wymyślam je, następnie reżyseruję całą rzeczywistość. Łącznie ze statystami i nawet pewnymi elementami przestrzeni, które dobieram tak długo i których poszukuję tak długo, aż w mniejszym lub większym stopniu przypominają wizję, która była zupełnie aprioryczna" - Zdzisław Beksiński. 
 
Oprawa: twarda, w etui
Rok wydania: 2022
Format: 20 cm x 14,5 cm
Liczba stron: 63 strony/ album 
Wersja językowa: polsko-angielska
Cena od: 115,00 zł
szt.
Inspiracje
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium